Pēdējās izmaiņas: 17.05.2019

Dvietes palienē izlaisti zirgi un liellopi no Nīderlandes

19. un 20. septembrī Dvietes palienes dabas parkā tika izlaists 31 liellops un 39 'Konik' šķirnes zirgi, kas Dvietes LIFE+ projekta ietvaros atceļojuši no Nīderlandes. Zirgi ir organizācijas FREE Nature (nodibinājums ekosistēmu atjaunošanai Nīderlandē) dāvinājums, tie ir atvesti uz Latviju no Reinas upes palienes. Liellopus, tajā skaitā astoņus hekus (Heka liellopus) un 23 'Highlander' šķirnes lopus, LIFE+ projekta partneris ARK fonds no Nīderlandes iegādājās projekta ietvaros. Liellopi Nīderlandē dzīvojuši jūras palienē pie Reinas grīvas.

Zirgi tika ielaisti augustā ierīkotajā 85 ha lielajā ganību aplokā Dvietes upes kreisajā krastā netālu no tās ietekas Skuķu ezerā, pie Zariņu salas, savukārt liellopi piebiedrojās jau esošajam ar ARK fonda atbalstu izveidotajam liellopu un zirgu ganāmpulkam Dvietes upes labajā krastā pie Putnu salas. Šajā ganāmpulkā šobrīd ir 54 zirgi (ieskaitot kumeļus) un 73 liellopi (ieskaitot teļus). Kopā visā Dvietes palienes dabas parkā palieņu zālājus šobrīd nogana 99 zirgi (ieskaitot kumeļus) un 105 liellopi (ieskaitot teļus).

Liellopi un zirgi Dvietes palienes dabas parkā palīdz uzturēt atklātas zālāju platības. Izvēlētās šķirnes ir piemērotas dzīvei savvaļā visu gadu, līdz ar to tās vislabāk ierobežo pļavu aizaugšanu, aukstajā gada laikā barojoties arī ar krūmu atvasēm un mizu.

Ilze Priedniece
24.09.2012.